CBA4711713912453K-453K
CBA4711713912453K-453K CBA4711713912453K-453K - Brand New YAGEO IC Chips
Get Quote
Buy Now
CBA4711713912453K-453K
CBA4711713912453K-453K - Brand New YAGEO IC Chips
Manufacturer Part No: CBA4711713912453K-453K In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerYageo
Product CategoryIC Chips
Product Description
The RF2172 is a medium-power high efficiency amplifier IC targeting 3.6V handheld systems. The device is manufactured on an advanced Gallium Arsenide Heterojunction Bipolar Transistor (HBT) process, and has been designed for use as the final RF amplifier in 2.45GHz Bluetooth applications and frequency hopping/direct sequence spread-spectrum cordless telephones or other applications in the 902MHz to 928MHz ISM band.
Features
• 23.5dBm Typical Output Power
• 0dB to 28dB Variable Gain
• 45% Efficiency at Max Output
• On-Board Power Down Mode
• 2.4GHz to 2.5GHz Operation
• 902MHz to 928MHz Operation
Typical Applications
• Bluetooth™ PA
• 2.4GHz to 2.5GHz ISM Band Systems
• 902MHz to 928MHz ISM Band Systems
• 3.6V Spread-Spectrum Cordless Phones
• Portable Battery-Powered Equipment
• Spread-Spectrum Systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback