CY8C20636A-24LTXI
Get Quote
Buy Now
CY8C20636A-24LTXI
CY8C20636A-24LTXI - Brand New Cypress Semiconductor Application Specific Microcontrollers
Manufacturer Part No: CY8C20636A-24LTXI In Stock
SeriesCapSense® Controllers
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.005309 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameCapSense
Package-CaseQFN-48
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
InterfaceI2C, SPI
Voltage-Supply1.71 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package48-QFN (7x7)
Number-of-I-O36 I/O
Core-Processor
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH (8 kB)
Controller-SeriesCY8C20xx6A
Program-Memory-Size8 kB
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.71 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI
CoreM8C
Processor-SeriesCY8C20x36A
Data-Bus-Width8 bit
Maximum-Clock-Frequency400 kHz
Input/output36 I/O
Data-RAM-Size1 kB
Number-of-Timers-Counters3 Timer
Data-RAM-TypeSRAM
Product Details
__
1.8 V CapSense® Controller with SmartSense™ Auto-tuning 31 Buttons, 6 Sliders, Proximity Sensors
❐High Sensitivity (0.1 pF) and best-in-class SNR performance to support:
• Overlay thickness of 15 mm for glass and 5 mm plastic
❐Supports longer trace lengths
❐Max load of 100 pF (3 MHz)
■Powerful Harvard-architecture processor
❐M8C CPU with a max speed of 24 MHz
■Operating Range: 1.71 V to 5.5 V
❐Internal low-speed oscillator (ILO) at 32 kHz for watchdog and sleep timers
❐Dual mode GPIO (Analog and Digital)
❐High sink current of 25 mA per GPIO
• Max sink current 120 mA for all I/Os combined
❐Source Current
• 5 mA on ports 0 and 1
• 1 mA on ports 2,3 and 4
❐I2C Slave:
• Selectable to 50 kHz, 100 kHz, or 400 kHz
• Selectable Clock stretch or Forced Nack Mode
• I2C wake from sleep with Hardware address match
❐12 MHz (Configurable) SPI master and slave
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback