STM32F103VGT6
STM32F103VGT6 STM32F103VGT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F103VGT6
STM32F103VGT6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F103VGT6 In Stock
PackagingTray
Unit-Weight0.046530 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-100
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-LQFP (14x14)
Number-of-I-O80 I/O
Speed72MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size96K x 8
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size1MB (1M x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency72 MHz
Input/output112 I/O
Data-RAM-Size96 kB
Number-of-Timers-Counters15 Timer
Data-RAM-TypeSRAM
STM32F103VGT6 Description
The STM32F103VGT6 is a XL-density performance line STM32 F1 series 32-bit Microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex-M3 RISC core operating at a 72MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 1024kB and SRAM up to 96KB) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. This device offer three 12-bit ADCs, ten general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard communication interfaces - up to two I²Cs, three SPIs, two I²Ss, one SDIO, five USARTs, an USB and a CAN.
STM32F103VGT6 Features
Internal 40kHz RC
LCD parallel interface, 8080/6800 modes
Clock, reset and supply management
POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
4 to 16MHz Crystal oscillator
Internal 8MHz factory trimmed RC
Internal 40kHz RC
32kHz Oscillator for RTC with calibration
Sleep, stop and standby modes
VBAT supply for RTC and backup registers
12-channel DMA Controller
Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
Cortex-M3 embedded trace macrocell™
2 x Watchdog timers (Independent and window)
SysTick Timer
CAN interface (2.0B Active)
USB 2.0 full speed interface
96-bit Unique ID
4 to 16MHz Crystal oscillator
Single cycle multiplication and hardware division
Flexible static memory controller with 4 chip select
72MHz Maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
STM32F103VGT6 Applications
Security
Imaging
Medical
Motor Drive & Control
Automation & Process Control
Video & Vision
Computers & Computer Peripherals
Communications & Networking
Industrial, Consumer Electronics
Power Management
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback