CY7C1441AV33-133BZI
CY7C1441AV33-133BZI CY7C1441AV33-133BZI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1441AV33-133BZI
CY7C1441AV33-133BZI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1441AV33-133BZI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1441AV33
TypeSynchronous
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (15x17)
Memory Capacity36M (1M x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed133MHz
Data-RateSDR
Access-Time6.5 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization1 M x 36
Supply-Current-Max310 mA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3.135 V
Maximum-Clock-Frequency133 MHz
Functional Description
The CY7C1441AV33 are 3.3 V, 1 M × 36 Synchronous Flow-through SRAMs, respectively designed to interface with high-speed microprocessors with minimum glue logic. Maximum access delay from clock rise is 6.5 ns (133-MHz version). A 2-bit on-chip counter captures the first address in a burst and increments the address automatically for the rest of the burst access.
Features
■ Supports 133-MHz bus operations
■ 1 M × 36 common I/O
■ 3.3 V core power supply
■ 2.5 V or 3.3 V I/O power supply
■ Fast clock-to-output times
❐ 6.5 ns (133-MHz version)
■ Provide high-performance 2-1-1-1 access rate
■ User-selectable burst counter supporting Intel® Pentium® interleaved or linear burst sequences
■ Separate processor and controller address strobes
■ Synchronous self-timed write
■ Asynchronous output enable
■ IEEE 1149.1 JTAG-Compatible Boundary Scan
■ “ZZ” Sleep Mode option
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback