NCP51460SN33T1G
NCP51460SN33T1G NCP51460SN33T1G - Brand New onsemi Voltage References
Get Quote
Buy Now
NCP51460SN33T1G
NCP51460SN33T1G - Brand New onsemi Voltage References
Manufacturer Part No: NCP51460SN33T1G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryVoltage Reference
SeriesNCP51460
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007090 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23
Operating-Temperature0°C ~ 100°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3 (TO-236)
Tolerance±1%
Voltage-Input4.2 V ~ 28 V
Current-Supply220μA
Current-Output20mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient18ppm/°C Typical
Noise-0#1Hz-to-10Hz12μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz18μVrms
Current-Cathode-
Maximum Operating Temperature+ 100 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage0.9 V to 28 V
Supply-Current-Max220 uA
Initial-Accuracy1 %
Series-VREF-Input-Voltage-Max28 V
Shunt-Current-Max20 mA
Maximum-Output-Voltage3.333 V
Product Details
__
20mA Micropower Precision Voltage Reference
The NCP51460 is a high performance, low power precision voltage reference. This device combines very high accuracy, low power dissipation and small package size. It can supply output current up to 20 mA at a 3.3 V fixed output voltage with excellent line and load regulation characteristics making it ideal for precision regulator applications. It is designed to be stable with or without an output capacitor. The protective features include Short Circuit and Reverse Input Voltage Protection. The NCP51460 is packaged in a 3−lead surface mount SOT−23 package.
Features
• Fixed Output Voltage 3.3 V
• VOUT Accuracy 1% over 0 to +100°C
• Wide Input Voltage Range up to 28 V
• Low Quiescent Current
• Low Noise
• Reverse Input Voltage Protection
• Stable Without an Output Capacitor
• Available in 3 leads SOT−23 Package
• Pb−Free Package is Available
Typical Applications
• Handheld Instruments
• Precision Regulators
• Data Acquisition Systems
• High Accuracy Micropower Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback