C2220C125K5RACTU
C2220C125K5RACTU C2220C125K5RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C2220C125K5RACTU
C2220C125K5RACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C2220C125K5RACTU In Stock
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case2220 (5750 Metric)
Capacitance1.2μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.049" (1.25mm)
FEATURES
• C0G (NP0), X7R, X5R, Z5U and Y5V Dielectrics
• 10, 16, 25, 50, 100 and 200 Volts
• Standard End Metalization: Tin-plate over nickel barrier
• Available Capacitance Tolerances: ±0.10 pF; ±0.25 pF; ±0.5 pF; ±1%; ±2%; ±5%; ±10%; ±20%; and +80%-20%
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback