NCP1230P100
NCP1230P100 NCP1230P100 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1230P100
NCP1230P100 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1230P100 In Stock
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package7-PDIP
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.6V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.7 V ~ 18 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching100kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control-Features-
**The NCP1230 represents a major leap towards achieving low standby power
Features
• Current-Mode Operation with Internal Ramp Compensation
• Internal High-Voltage Startup Current Source for Loss-Less Startup
• Extremely Low No-Load Standby Power
• Skip-Cycle Capability at Low Peak Currents
• Direct Connection to PFC Controller for Improved No-Load Standby Power
• Internal 2.5 ms Soft-Start
• Internal Leading Edge Blanking
• Latched Primary Overcurrent and Overvoltage Protection
• Short-Circuit Protection Independent of Auxiliary Level
• Internal Frequency Jittering for Improved EMI Signature
• +500 mA/-800 mA Peak Current Drive Capability
• Available in Three Frequency Options: 65 kHz, 100 kHz, and 133 kHz
• Direct Optocoupler Connection
• SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
• Pb-Free Packages are Available
Typical Applications
• High Power AC-DC Adapters for Notebooks, etc.
• Offline Battery Chargers
• Set-Top Boxes Power Supplies, TV, Monitors, etc.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback