CY62256LL-55SNE
CY62256LL-55SNE CY62256LL-55SNE - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
CY62256LL-55SNE
CY62256LL-55SNE - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: CY62256LL-55SNE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Functional Description[1]
The CY62256 is a high-performance CMOS static RAM organized as 32K words by 8 bits.
Features
• Temperature Ranges
— Commercial: 0°C to 70°C
— Industrial: –40°C to 85°C
— Automotive: –40°C to 125°C
• High speed: 55 ns and 70 ns
• Voltage range: 4.5V–5.5V operation
• Low active power (70 ns, LL version, Com’l and Ind’l)
— 275 mW (max.)
• Low standby power (70 ns, LL version, Com’l and Ind’l)
— 28 µW (max.)
• Easy memory expansion with CE and OE features
• TTL-compatible inputs and outputs
• Automatic power-down when deselected
• CMOS for optimum speed/power
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback