BYT03-400
BYT03-400 BYT03-400 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BYT03-400
BYT03-400 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYT03-400 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Package-CaseDO-201AD, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr20μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.5V @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr55ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
DESCRIPTION
The BYT03-400 which is using ST’s 400V planar technology, is specially suited for switching mode base drive & transistor circuits.
FEATURES AND BENEFITS
■ Very low conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Low forward & reverse recovery times
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback