3329H-1-100LF
3329H-1-100LF 3329H-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3329H-1-100LF
3329H-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3329H-1-100LF In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3329 - Sealed
PackagingTube
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRound - 0.250" Dia x 0.180" H (6.35mm x 4.57mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms10
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns1 Turn
Resistive-MaterialCermet
Features
■ 1/4” Round / Single-Turn / Cermet Industrial / Sealed
■ 5 standard terminal styles
■ Tape and reel packaging available
■ Listed on the QPL for style RJ50 per MIL-PRF-22097 and RJR50 per High-Rel MIL-PRF-39035
■ RoHS compliant* version available
■ For trimmer applications/processing guidelines, click here
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback