AD9601BCPZ-250
AD9601BCPZ-250 AD9601BCPZ-250 - Brand New Analog Devices Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
AD9601BCPZ-250
AD9601BCPZ-250 - Brand New Analog Devices Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: AD9601BCPZ-250 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
SeriesAD9601
ProductAnalog to Digital Converters
TypeS/H ADC
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLFCSP-56
Input-TypeDifferential
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Output-TypeCMOS
Features-
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-Package56-LFCSP-VQ (8x8)
Sampling-Rate-Per-Second250M
Data-InterfaceLVDS - Parallel
Number-of-Bits10 Bits
Voltage-Supply-Analog1.7 V ~ 1.9 V
Voltage-Supply-Digital1.7 V ~ 1.9 V
ConfigurationS/H-ADC
ArchitecturePipelined
Number-of-Inputs1 Input
Resolution10 bit
Reference-TypeInternal
Ratio-S-H:ADC1:01
Number-of-A-D-Converters1
Pd-Power-Dissipation344 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Power-Consumption322 mW
Interface-TypeParallel Serial 4-Wire SPI
SNR-Signal-to-Noise-Ratio59.5 dB
Software Development KitAD9601-250EBZ
Gain-Error- 2.1 %FSR/4.5 %FSR
Number-of-Converters1 Converter
Sampling-Rate200 MS/s
INL-Integral-Nonlinearity+/- 0.5 LSB
DNL-Differential-Nonlinearity+/- 0.5 LSB
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
SNR = 59.4 dBFS @ fIN up to 70 MHz @ 250 MSPS
ENOB of 9.7 @ fIN up to 70 MHz @ 250 MSPS (−1.0 dBFS)
SFDR = 81 dBc @ fIN up to 70 MHz @ 250 MSPS (−1.0 dBFS)
Excellent linearity
DNL = 0.2 LSB typical
INL = 0.2 LSB typical
CMOS outputs
Single data port at up to 250 MHz
Demultiplexed dual port at up to 2 × 125 MHz
700 MHz full power analog bandwidth
On-chip reference, no external decoupling required
Integrated input buffer and track-and-hold
Low power dissipation
274 mW @ 200 MSPS
322 mW @ 250 MSPS
Programmable input voltage range
1.0 V to 1.5 V, 1.25 V nominal
1.8 V analog and digital supply operation
Selectable output data format (offset binary, twos
complement, Gray code)
Clock duty cycle stabilizer
Integrated data capture clock
APPLICATIONS
Wireless and wired broadband communications
Cable reverse path
Communications test equipment
Radar and satellite subsystems
Power amplifier linearization
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback