FP1007R3-R17-R
FP1007R3-R17-R FP1007R3-R17-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
FP1007R3-R17-R
FP1007R3-R17-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: FP1007R3-R17-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FP1007
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Current-Rating61A
Termination-StyleSMD/SMT
TradenameFlat-Pac
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height7.3 mm
Length10.2 mm
Width7.8 mm
Package-Case10.2 mm x 7.8 mm x 7.3 mm
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.295" (7.50mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency170nH
DC resistance (DCR)0.29 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation66A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current61 A
Maximum-DC-Resistance290 mOhms
Core-MaterialFerrite
DESCRIPTION AND APPLICATIONS
FEATURES
♦ 14 dBm P-1dB at 12 GHz
♦ 9 dB Power Gain at 12 GHz
♦ 3.0 dB Noise Figure at 12 GHz
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback