ML500PS1PC
ML500PS1PC ML500PS1PC - Brand New Honeywell IC Chips
Get Quote
Buy Now
ML500PS1PC
ML500PS1PC - Brand New Honeywell IC Chips
Manufacturer Part No: ML500PS1PC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerHoneywell
Product CategoryIC Chips
ProductTransducers
Mounting-StyleStud
Height27 mm
Length55 mm
Width31.19 mm
Output-TypeAmplified
Accuracy+/- 0.25 %
Pressure-TypeGauge
Operating-Pressure0 psi to 500 psi
Port-Size1/8 in - 27 NPT
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage35 V
Output-Voltage5 V
Operating-Supply-Current5 mA
Pressure-PortPort
Description
contrast.
Features
• Excellent Appearance
• Slim Font Design
• Mitered Corners, Evenly Illuminated Segments
• Gray Face for Optimum On/Off Contrast
• Choice of Colors: DH AlGaAs Red, High Efficiency Red (HER), Yellow, and Green
• Low Current Available, AlGaAs Red and HER Choice of Character Size: 10 mm and 13 mm
• ±50°Viewing Angle
• Characterized for Luminous Intensity
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback