HK160822NK-T
HK160822NK-T HK160822NK-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
HK160822NK-T
HK160822NK-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: HK160822NK-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesHK
ProductRF Inductors
TypeMultilayer
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000071 oz
Current-Rating300mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height0.8 mm
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Package-Case0603 (1608 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance±10%
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max0.037" (0.95mm)
Ratings-
Diameter-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 MHz
Inductance-Frequency22nH
DC resistance (DCR)400 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor12 @ 100MHz
Self Resonant Frequency1.6GHz
Frequency-Test100MHz
Lead-Diameter-
Maximum-DC-Current300 mA
Maximum-DC-Resistance0.4 Ohms
Self-Resonant-Frequency1600 MHz
Core-Material-
Q-Minimum12
Description
• 24 Vdc Supply or 12 Vdc Supply with Bias Change, 40 to 870 MHz, CATV Integrated Forward Amplifier Module
Features
• Specified for 79-, 112- and 132-Channel Loading
• Excellent Distortion Performance
• Built-in Input Diode Protection
• GaAs FET Transistor Technology
• Unconditionally Stable Under All Load Conditions
• RoHS Compliant
• In Tape and Reel. T1 Suffix = 1000 Units per 16 mm, 13 inch Reel.
Applications
• CATV Systems Operating in the 40 to 870 MHz Frequency Range
• Input Stage Amplifier in Optical Nodes, Line Extenders and Trunk
Distribution Amplifiers for CATV Systems
• Output Stage Amplifier on Applications Requiring Low Power Dissipation
and High Output Performance
• Driver Amplifier in Linear General Purpose Applications
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback