DSPIC30F5016-30I/PT
DSPIC30F5016-30I/PT DSPIC30F5016-30I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSPIC30F5016-30I/PT
DSPIC30F5016-30I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSPIC30F5016-30I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTray Alternate Packaging
Package-Case80-TQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package80-TQFP (12x12)
Number-of-I-O68 I/O
Speed30 MIPs
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessordsPIC
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.5 V ~ 5.5 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size66KB (22K x 24)
Data-ConvertersA/D 16x10b
Oscillator-TypeInternal
Product Details
__
High-Performance Modified RISC CPU:
• Modified Harvard architecture
• C compiler optimized instruction set architecture with flexible Addressing modes
• 83 base instructions
• 24-bit wide instructions, 16-bit wide data path
• 144 Kbytes on-chip Flash program space (Instruction words)
• 8 Kbytes of on-chip data RAM
• 4 Kbytes of nonvolatile data EEPROM
• Up to 30 MIPS operation:
- DC to 40 MHz external clock input
- 4 MHz-10 MHz oscillator input with PLL active (4x, 8x, 16x)
- 7.37 MHz internal RC with PLL active(4x, 8x, 16x)
• 44 interrupt sources:
- 5 external interrupt sources
- 8 user selectable priority levels for each interrupt source
- 4 processor trap sources
• 16 x 16-bit working register array
DSP Engine Features:
• Dual data fetch
• Accumulator write-back for DSP operations
• Modulo and Bit-Reversed Addressing modes
• Two, 40-bit wide accumulators with optional saturation logic
• 17-bit x 17-bit single-cycle hardware fractional/integer multiplier
• All DSP instructions single cycle
• ±16-bit single-cycle shift
Peripheral Features:
• High-current sink/source I/O pins: 25 mA/25 mA
•Timer module with programmable prescaler:
- Five 16-bit timers/counters; optionally pair 16-bit timers into 32-bit timer modules
• 16-bit Capture input functions
• 16-bit Compare/PWM output functions
•3-wire SPI modules (supports 4 Frame modes)
•I2CTM module supports Multi-Master/Slave mode and 7-bit/10-bit addressing
• 2 UART modules with FIFO Buffers
• 2 CAN modules, 2.0B compliant (dsPIC306010A)
• 1 CAN module, 2.0B compliant (dsPIC306015)
Motor Control PWM Module Features:
• 8 PWM output channels:
- Complementary or Independent Output modes
- Edge and Center-Aligned modes
• 4 duty cycle generators
• Dedicated time base
• Programmable output polarity
• Dead-Time control for Complementary mode
• Manual output control
• Trigger for A/D conversions
Quadrature Encoder Interface Module Features:
• Phase A, Phase B and Index Pulse input
• 16-bit up/down position counter
• Count direction status
• Position Measurement (x2 and x4) mode
• Programmable digital noise filters on inputs
• Alternate 16-bit Timer/Counter mode
• Interrupt on position counter rollover/underflow
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback