AISC-0805-R0033J-T
AISC-0805-R0033J-T AISC-0805-R0033J-T - Brand New ABRACON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
AISC-0805-R0033J-T
AISC-0805-R0033J-T - Brand New ABRACON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: AISC-0805-R0033J-T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerAbracon
Product CategoryFixed Inductors
SeriesAISC-0805
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000194 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating600mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 125 C
Height1.55 mm
Length2.29 mm
Width1.73 mm
Package-Case0805 (2012 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.061" (1.55mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency1500 MHz
Inductance-Frequency3.3nH
DC resistance (DCR)80 mOhm Max
Core MaterialsCeramic
Current-Saturation-
Q factor30 @ 1.5GHz
Self Resonant Frequency6GHz
Frequency-Test250MHz
Maximum-DC-Current600 mA
Maximum-DC-Resistance80 mOhms
Self-Resonant-Frequency6000 MHz
Core-MaterialCeramic
Q-Minimum30
Product Details
__
[ ABRACON ]
FEATURES:
• Higher Q and lower DCR than other 0402 inductors
• Very high SRF – as high as 8.5 GHz
• Excellent current handling capability – up to 2100mA
• Wide range of Inductance values available for flexible needs
• Tight tolerance of 2% is available.
APPLICATIONS:
• Widely used in communications applications such as cell phones, cable modems, ADSL, repeaters.
• Bluetooth, W-LAN, GPS, Broadband Network
• Video cameras, liquid crystal television, and other electronic devices
• Suitable for RF circuit
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback