AT29BV010A-15TU
AT29BV010A-15TU AT29BV010A-15TU - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT29BV010A-15TU
AT29BV010A-15TU - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT29BV010A-15TU Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package32-TSOP
Memory Capacity1M (128K x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed150ns
Format-MemoryFLASH
Description
The AT29BV010A is a 2.7-volt only in-system Flash Programmable and Erasable Read Only Memory (Flash). Its 1 megabit of memory is organized as 131,072 words by 8 bits. Manufactured with Atmel’s advanced nonvolatile CMOS EEPROM technol ogy, the device offers access times to 120 ns, and a low 54 mW power dissipation. When the device is deselected, the CMOS standby current is less than 50 µA. The device endurance is such that any sector can typically be written to in excess of 10,000 times. The programming algorithm is compatible with other devices in Atmel’s Low Voltage Flash family of products.
To allow for simple in-system reprogrammability, the AT29BV010A does not require high input voltages for programming. The device can be operated with a single 2.7V to 3.6V supply. Reading data out of the device is similar to reading from an EPROM. Reprogramming the AT29BV010A is performed on a sector basis; 128 bytes of data are loaded into the device and then simultaneously programmed.
Features
• Single Supply Voltage, Range 2.7V to 3.6V
• Single Supply for Read and Write
• Software Protected Programming
• Fast Read Access Time – 120 ns
• Low Power Dissipation
– 15 mA Active Current
– 50 µA CMOS Standby Current
• Sector Program Operation
– Single Cycle Reprogram (Erase and Program)
– 1024 Sectors (128 Bytes/Sector)
– Internal Address and Data Latches for 128 Bytes
• Two 8K Bytes Boot Blocks with Lockout
• Fast Sector Program Cycle Time – 20 ms Max
• Internal Program Control and Timer
• DATA Polling for End of Program Detection
• Typical Endurance > 10,000 Cycles
• CMOS and TTL Compatible Inputs and Outputs
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback