PI5A100Q
PI5A100Q PI5A100Q - Brand New Diodes Incorporated Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
PI5A100Q
PI5A100Q - Brand New Diodes Incorporated Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: PI5A100Q In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
CategoriesInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Switch-CircuitSPDT
Multiplexer-Demultiplexer-Circuit2
Number-of-Circuits4 Circuits
On-State-Resistance-Max10 Ohm
Channel-to-Channel-Matching-ΔRon800 mOhm
Voltage-Supply-Single-V+2 V ~ 6 V
Voltage-Supply-Dual-V±-
Switch-Time-Ton-Toff-Max15ns, 7ns
-3db-Bandwidth230MHz
Charge-Injection10pC (Max)
Channel-Capacitance-CS-off-CD-off8pF, 14pF
Current-Leakage-IS-off-Max10?A (Typ)
Crosstalk-100dB @ 10MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package-Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier-Device-Package16-QSOP
Base-Part-NumberPI5A100
Description
The PI5A100 is an improved Quad Single-pole double-throw (4SPDT) CMOS analog switch designed to operate with a single +2V to +6V power supply. The EN pin may be used to place all switches in a high-impedance state. This high precision device is ideal for low-distortion audio, video, and data switching and routing.
Features
• Single Supply Operation (+2V to +6V)
• Rail-to-Rail Analog Signal Dynamic Range
• Low On-Resistance (6Ω typ with 5V supply) Minimizes Distortion and Error Voltages
• On-Resistance Matching Between Channels, 0.4Ω Typ.
• On-Resistance Flatness, <2Ω Typ.
• Low Charge Injection Reduces Glitch Errors, Q = 6pC Typ.
• Replaces Mechanical Relays
• High Speed. tON, 8ns Typ.
• Low Crosstalk: -100dB @ 10 MHz
• Low Off-Isolation: -57dB @ 10 MHz
• Wide -3dB Bandwidth: 230 MHz
• High-Current Channel Capability: >100mA
• TTL/CMOS Logic Compatible
• Low Power Consumption (0.5µW typ.)
• Packaging (Pb-free & Green Available):
-16-pin QSOP (Q)
-16-pin SOIC (W)
Applications
• Audio, Video Switching and Routing
• LAN Switches
• Telecommunication Systems
• Battery-Powered Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback