MAX6023EBT25
MAX6023EBT25 MAX6023EBT25 - Brand New MAXM Voltage References
Get Quote
Buy Now
MAX6023EBT25
MAX6023EBT25 - Brand New MAXM Voltage References
Manufacturer Part No: MAX6023EBT25 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerMAXM
Product CategoryVoltage Reference
MfrAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
The MAX6023 is a family of low-dropout, micropower voltage references in a 5-bump, chip-scale package (UCSP™). The MAX6023 series-mode (three-terminal) references, which operate with input voltages from 2.5V to 12.6V (1.25V and 2.048V options) or (VOUT + 0.2V) to 12.6V (all other voltage options), are available with output voltage options of 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3.0V, 4.096V, 4.5V, and 5.0V. These devices are guaranteed an initial accuracy of ±0.2% and 30ppm/°C temperature drift over the -40°C to +85°C extended temperature range.
Features
♦ 5-Bump UCSP Package (1.0mm ✕ 1.5mm ✕ 0.3mm)
♦ No Output Capacitor Needed
♦ ±0.2% (max) Initial Accuracy
♦ 30ppm/°C (max) Temperature Coefficient
♦ 35µA (max) Quiescent Supply Current
♦ 0.8µA/V (max) Supply Current Variation with VIN
♦ 100mV Dropout at 500µA Load Current
♦ Line Regulation: 160µV/V (max)
♦ Output Voltage Options: 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3.0V,
4.096V, 4.5V, 5.0V
Applications
Hand-Held Equipment
Data Acquisition Systems
Industrial and Process Control Systems
Battery-Operated Equipment
Hard-Disk Drives
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback