IHSM4825PJ470L
IHSM4825PJ470L IHSM4825PJ470L - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHSM4825PJ470L
IHSM4825PJ470L - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHSM4825PJ470L In Stock
SeriesIHSM-4825
ProductPower Inductors
TypeHigh Current Surface Mount Inductor
PackagingBulk
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating1.07A
Termination-StyleSMD/SMT
QualificationCommercial
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height5.72 mm
Length13.72 mm
Width5.72 mm
Package-Case4825
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Tolerance±15%
Height-Seated-Max0.225" (5.72mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency1 kHz
Inductance-Frequency47μH
DC resistance (DCR)362 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation740mA
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test1kHz
Maximum-DC-Current1.07 A
Maximum-DC-Resistance362 mOhms
FEATURES
• Flame retardant encapsulant (UL 94 V-0)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback