NCP1011ST100T3G
NCP1011ST100T3G NCP1011ST100T3G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1011ST100T3G
NCP1011ST100T3G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1011ST100T3G In Stock
SeriesNCP1011
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.006632 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-4
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Watt19W
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sYes
Voltage-Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd8.5 V ~ 10 V
Duty-Cycle67%
Frequency-Switching100kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Over Voltage
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating-Supply-Voltage- 0.3 V to + 10 V
Switching-Frequency110 kHz
Duty-Cycle-Max72 %
**The NCP101X series integrates a fixed--frequency current--mode
controller and a 700 V MOSFET. Housed in a PDIP--7, PDIP--7 Gull Wing, or SOT --223 package, the NCP101X offers everything needed to build a rugged and low --cost power supply, including soft--start, frequency jittering, short-- circuit protection, skip--cycle, a maximum peak current setpoint and a Dynamic Self--Supply (no need for an auxiliary winding).**
Unlike other monolithic solutions, the NCP101X is quiet by nature: during nominal load operation, the part switches at one of the available frequencies (65 -- 100 -- 130 kHz). When the current setpoint falls below a given value, e.g. the output power demand diminishes, the IC automatically enters the so-- called skip--cycle mode and provides excellent efficiency at light loads. Because this occurs at typically 1/4 of the maximum peak value, no acoustic noise takes place. As a result, standby power is reduced to the minimum without acoustic noise generation.
Features
• Built--in 700 V MOSFET with Typical RDSon of 11 Ω and 22 Ω
• Large Creepage Distance Between High--Voltage Pins
• Current--Mode Fixed Frequency Operation: 65 kHz – 100 kHz -- 130 kHz
• Below 100 mW Standby Power if Auxiliary Winding is Used
• These are Pb--Free and Halide--Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback