EVM-2NSX80B22
EVM-2NSX80B22 EVM-2NSX80B22 - Brand New PANASONIC Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
EVM-2NSX80B22
EVM-2NSX80B22 - Brand New PANASONIC Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: EVM-2NSX80B22 In Stock
Contact us
ManufacturerPanasonic
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesEVM
PackagingAlternate Packaging
Termination-StyleJ Lead
Mounting-TypeSurface Mount
Size-DimensionRectangular - 0.111" x 0.087" Face x 0.032" H (2.81mm x 2.20mm x 0.81mm)
Watt0.15W
Resistance-Ohms200
Tolerance±25%
Temperature-Coefficient±250ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns1 Turn
Resistive-MaterialCermet
■ Features
● Low-profi le
0.85 mm (0.95 mm max.) EVM2G
0.81 mm (0.95 mm max.) EVM2N
1.05 mm (1.2 mm max.) EVM2W
● Automatic adjustment type (EVM2W)
● High reliability realized by cermet element
● Excellent mountability
● Conforms to JIS C5260-1:1999
● RoHS compliant
■ Recommended Applications
● Audio/visual, offi ce, and communication equipment
● General electronic equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback