C0402C104K4PACTU
C0402C104K4PACTU C0402C104K4PACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0402C104K4PACTU
C0402C104K4PACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0402C104K4PACTU In Stock
Contact us
ManufacturerKemet
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0402 (1005 Metric)
Capacitance0.10μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX5R
Ratings-
Thickness-Max0.022" (0.55mm)
Product Details
__
[ KEMET ]
Overview
Benefits
• −55°C to +85°C operating temperature range
• Lead (Pb)-free, RoHS and REACH compliant
• Temperature stable dielectric
• EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, and 1812 case sizes
• DC voltage ratings of 4 V, 6.3 V, 10 V, 16 V, 25 V, 35 V, and 50 V
• Capacitance offerings ranging from 0.01 μF to 100 μF
• Available capacitance tolerances of ±10% and ±20%
• Non-polar device, minimizing installation concerns
• 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
Applications
Typical applications include decoupling, bypass, and filtering.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback