NLV25T-6R8J-PF
NLV25T-6R8J-PF NLV25T-6R8J-PF - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
NLV25T-6R8J-PF
NLV25T-6R8J-PF - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: NLV25T-6R8J-PF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryFixed Inductors
SeriesNLV-PF
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating165mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.8 mm
Length2.5 mm
Width2 mm
Package-Case1008 (2520 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.075" (1.90mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency7.96 MHz
Inductance-Frequency6.8μH
DC resistance (DCR)2.7 Ohm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor25 @ 7.96MHz
Self Resonant Frequency39MHz
Frequency-Test7.96MHz
Maximum-DC-Current165 mA
Maximum-DC-Resistance2.7 Ohms
Self-Resonant-Frequency39 MHz
Core-MaterialFerrite
Q-Minimum25
Product Details
__
Overview of the NLV Series
FEATURES
• Resin mold type wound inductor for standard circuits.
• 0.01 to 470μH, E-12 Series, wide lineup compatible with J (±5%) tolerance, can be used for applications that need to meet strict L tolerance such as filter circuits.
• Has excellent inductance temperature characteristics in the operating temperature range.
APPLICATION
• Vehicle accessories (car navigation systems, car audio, ETC)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback