PIC18F4525-I/PT
PIC18F4525-I/PT PIC18F4525-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F4525-I/PT
PIC18F4525-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F4525-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O36 I/O
Speed40MHz
EEPROM-Size1K x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size3.8K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size48KB (24K x 16)
Data-ConvertersA/D 13x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4.2 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART I2C SPI
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.2 V
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels13 ADC Channels
Input/output36 I/O
Data-RAM-Size3986 B
Number-of-Timers-Counters4 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-ROM-TypeFlash
Product Details
__
Description :
The PIC18F4525-I/PT is a 8-bit microcontroller from Microchip Technology. It is based on the PIC18F family of microcontrollers and is designed for use in embedded applications. It features a 40MHz clock speed, 48KB of Flash memory, and 44-TQFP (10x10) package.
Features :
• 40MHz clock speed
• 48KB of Flash memory
• 44-TQFP (10x10) package
• Operating temperature range of -40°C to 85°C (TA)
• Up to 16 MIPS throughput
• Up to 8 channels of 10-bit Analog-to-Digital (A/D) converter
• Up to 4 channels of 16-bit Capture/Compare/PWM (CCP)
• Up to 4 channels of Enhanced Capture/Compare/PWM (ECCP)
• Up to 4 channels of Enhanced USART (EUSART)
• Up to 4 channels of I2C™
• Up to 4 channels of SPI™
• Up to 4 channels of Universal Synchronous/Asynchronous Receiver/Transmitter (USART)
• Up to 4 channels of Universal Serial Bus (USB)
• Up to 4 channels of Watchdog Timer (WDT)
• Up to 4 channels of Programmable Low-Voltage Detection (PLVD)
• Up to 4 channels of Brown-out Reset (BOR)
Applications :
The PIC18F4525-I/PT is suitable for a wide range of embedded applications, including:
• Automotive
• Industrial control
• Robotics
• Home automation
• Medical devices
• Security systems
• Consumer electronics
• Wearable devices
• Networking and communications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback