AT27C020-55JU
AT27C020-55JU AT27C020-55JU - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT27C020-55JU
AT27C020-55JU - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT27C020-55JU In Stock
PackagingTube
Package-Case32-LCC (J-Lead)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-PLCC
Memory Capacity2M (256K x 8)
Memory-TypeEPROM OTP
Speed55ns
Format-MemoryEPROMs
Description
The AT27C020 is a low-power, high-performance, 2,097,152-bit, one-time programmable read-only memory (OTP EPROM) organized as 256K by 8 bits. It requires only one 5V power supply in normal read mode operation. Any byte can be accessed in less than 55 ns, eliminating the need for speed-reducing WAIT states on high performance microprocessor systems. In read mode, the AT27C020 typically consumes 8 mA. Standby mode supply current is typically less than 10 µA.
Features
• Fast Read Access Time – 55 ns
• Low-power CMOS Operation
– 100 µA Max Standby
– 25 mA Max Active at 5 MHz
• JEDEC Standard Packages
– 32-lead PDIP
– 32-lead PLCC
– 32-lead TSOP
• 5V ± 10% Supply
• High-reliability CMOS Technology
– 2,000V ESD Protection
– 200 mA Latch-up Immunity
• Rapid Programming Algorithm – 100 µs/Byte (Typical)
• CMOS- and TTL-compatible Inputs and Outputs
• Integrated Product Identification Code
• Industrial and Automotive Temperature Ranges
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback