GM1200ACPZ
GM1200ACPZ GM1200ACPZ - Brand New GONGMOSEMI Linear Voltage Regulators (LDO)
Buy Now
GM1200ACPZ
GM1200ACPZ - Brand New GONGMOSEMI Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: GM1200ACPZ In Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
The GM1200 is a high performance low dropout linear regulator (LDO) that provides 200mA at a typical dropout voltage of 353mV. Operation. Performance specifications are as follows: Ultra-low RMS noise: 0.8μVRMS Ultra-low point noise: 2.8nV/√Hz (at 10kHz) Ultra-high PSRR: 80dB (at 1MHz) Output maximum current: 200mA Wide input voltage range: 2.6V to 20V, single capacitor improves noise and PSRR 100μA SET pin current: ±1% initial accuracy Programmable current High bandwidth: 1MHz Low dropout voltage: 353mV Output voltage range: 1.5V to 15V, output voltage can be set by a single resistor Multiple devices can be connected in parallel to reduce noise and provide higher current Minimum output capacitance: 4.7μF (ceramic) Temperature range: -40°C to +125°C
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback