SN74LVC1G32DCKR
SN74LVC1G32DCKR SN74LVC1G32DCKR - Brand New Texas Instruments Gates and Inverters
Get Quote
Buy Now
SN74LVC1G32DCKR
SN74LVC1G32DCKR - Brand New Texas Instruments Gates and Inverters
Manufacturer Part No: SN74LVC1G32DCKR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryGates and Inverters
Series74LVC
ProductSingle-Function Gate
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000088 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-70-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageSC-70-5
Number-of-Circuits1 Circuit
IC Number of Gates1 Gate
Number-of-Inputs2 Inputs
Quiescent Current10μA
Current-Output-High-Low32mA, 32mA
Max-Propagation-Delay-V-Max-CL4ns @ 5V, 50pF
Logic-TypeOR Gate
Logic-Level-Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic-Level-High1.7 V ~ 2 V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.65 V
Logic-Family74LVC
Propagation Delay4.5 ns
High-Level-Output-Current- 32 mA
Low-Level-Output-Current32 mA
Number-of-Input-Lines2 Input
Number-of-Output-Lines1 Output
Logic-FunctionOR
SN74LVC1G32DCKR Description
The SN74LVC1G32DCKR is a single 2-input Positive-OR Gate designed for 1.65 to 5.5V VCC operation. The device performs the Boolean function Y = A + B or Y = (A\ • B\)\ in positive logic. The CMOS device has high output drive while maintaining low static power dissipation over a broad VCC operating range.
SN74LVC1G32DCKR Features
Back-drive protection
Supports 5V VCC operation
Inputs accept voltages to 5.5V
Supports down translation to VCC
Maximum tpd of 3.6ns at 3.3V
10µA Maximum ICC low power consumption
Green product and no Sb/Br
ESD protection exceeds JESD 22
±24mA Output drive at 3.3V
Ioff supports live insertion
Partial-power-down mode
Latch-up performance exceeds 100mA per JESD 78, Class II
SN74LVC1G32DCKR Applications
Portable Devices
Imaging, Video & Vision
Consumer Electronics
Power Management
Embedded Design & Development
Wireless, Motor Drive & Control
Communications & Networking
Computers & Computer Peripherals
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback