A42MX09-3VQG100
Get Quote
Buy Now
A42MX09-3VQG100
A42MX09-3VQG100 - Brand New Microchip Technology FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Manufacturer Part No: A42MX09-3VQG100 In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryFPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameActel
Package-CaseVQFP
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Supplier-Device-Package100-VQFP (14x14)
IC Number of Gates14000
Number-of-I-O83 I/O
Number-of-LABs-CLBs
Number-of-Logic-Elements-Cells
Total-RAM-Bits-
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V 5 V
Maximum-Operating-Frequency296 MHz
Input/output83 I/O
General Description
Microsemis 40MX and 42MX families offer a cost-effective design solution at 5V. The MX devices are single-chip solutions and provide high performance while shortening the system design and development cycle. MX devices can integrate and consolidate logic implemented in multiple PALs, CPLDs, and FPGAs. Example applications include high-speed controllers and address decoding, peripheral bus interfaces, DSP, and co-processor functions.
Features
High Capacity
• Single-Chip ASIC Alternative
• 3,000 to 54,000 System Gates
• Up to 2.5 kbits Configurable Dual-Port SRAM
• Fast Wide-Decode Circuitry
• Up to 202 User-Programmable I/O Pins
High Performance
• 5.6 ns Clock-to-Out
• 250 MHz Performance
• 5 ns Dual-Port SRAM Access
• 100 MHz FIFOs
• 7.5 ns 35-Bit Address Decode
HiRel Features
• Commercial, Industrial, Automotive, and Military Temperature Plastic Packages
• Commercial, Military Temperature, and MIL-STD-883 Ceramic Packages
• QML Certification
• Ceramic Devices Available to DSCC SMD
Ease of Integration
• Mixed-Voltage Operation (5.0V or 3.3V for core and I/Os), with PCI-Compliant I/Os
• Up to 100% Resource Utilization and 100% Pin Locking
• Deterministic, User-Controllable Timing
• Unique In-System Diagnostic and Verification Capability with Silicon Explorer II
• Low Power Consumption
• IEEE Standard 1149.1 (JTAG)Boundary Scan Testing
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback