LP3985IM5X-285
LP3985IM5X-285 LP3985IM5X-285 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3985IM5X-285
LP3985IM5X-285 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3985IM5X-285 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output150mA
Voltage-Output2.85V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.06V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min300mA
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback