ST25C08CM6TR
ST25C08CM6TR ST25C08CM6TR - Brand New STMicroelectronics IC Chips
Get Quote
Buy Now
ST25C08CM6TR
ST25C08CM6TR - Brand New STMicroelectronics IC Chips
Manufacturer Part No: ST25C08CM6TR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
■ 1 MILLION ERASE/WRITE CYCLES with 40 YEARS DATA RETENTION
■ SINGLE SUPPLY VOLTAGE:
– 3V to 5.5V for ST24x08 versions
– 2.5V to 5.5V for ST25x08 versions
■ PROGRAMMABLE WRITE PROTECTION
■ TWO WIRE SERIAL INTERFACE, FULLY I2C BUS COMPATIBLE
■ BYTE and MULTIBYTE WRITE (up to 8 BYTES)
■ PAGE WRITE (up to 16 BYTES)
■ BYTE, RANDOM and SEQUENTIAL READ MODES
■ SELF TIMED PROGRAMMING CYCLE
■ AUTOMATIC ADDRESS INCREMENTING
■ ENHANCED ESD/LATCH UP PERFORMANCES
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback