CLC1003IST5X
CLC1003IST5X CLC1003IST5X - Brand New EXAR Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
CLC1003IST5X
CLC1003IST5X - Brand New EXAR Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: CLC1003IST5X In Stock
Contact us
ManufacturerExar
Product CategoryInstrumentation Amplifier
SeriesCLC1003
ProductOperational Amplifiers
PackagingReel
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameCOMLINEAR
Input-TypeRail to Rail
Output-TypeRail to Rail
Number-of-Channels1 Channel
Amplifier-TypeVoltage Feedback Amplifier
ShutdownNo Shutdown
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current1.85 mA
Package-CaseSOT-23-5
Ib-Input-Bias-Current- 0.34 uA
Vos-Input-Offset-Voltage50 uV
PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio100 dB
Output-Current-per-Channel- 40 mA + 75 mA
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio95 dB
GBP-Gain-Bandwidth-Product35 MHz
SR-Slew-Rate11 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density5.5 nV/sqrt Hz
General Description
The COMLINEAR CLC1003 is a single channel, high-performance, voltage feedback amplifer with near precision performance, low input voltage noise, and ultra low distortion. The CLC1003 family of amplifers offers 1mV maximum input offset voltage, 3.5nV/√Hz broadband input voltage noise, and 0.00005% THD at 1kHz. These amplifers also provide 55MHz gain bandwidth product and 12V/μs slew rate making them well suited for applications requiring precision DC performance and high AC performance. These COMLINEAR high-performance amplifers also offer a rail-to-rail input and output, simplifying single supply designs and offering larger dynamic range possibilities. The inputs extend beyond the rails by 500mV.
FEATURES
■ 1mV max input offset voltage
■ 0.00005% THD at 1kHz
■ 5.3nV/√Hz input voltage noise >10kHz
■ -90dB/-85dB HD2/HD3 at 100kHz, RL=100Ω
■ <-100dB HD2 and HD3 at 10kHz, RL=1kΩ
■ Rail-to-Rail input and output
■ 55MHz unity gain bandwidth
■ 12V/μs slew rate
■ +80mA, -55mA output current
■ -40°C to +125°C operating temperature range
■ Fully specifed at 3V and ±5V supplies
■ CLC1003: Pb-free SOT23-5, SOIC-8
■ Future option CLC2003: Dual
■ Future option CLC4003: Quad
APPLICATIONS
■ Active flters
■ Sensor interface
■ High-speed transducer amp
■ Medical instrumentation
■ Probe equipment
■ Test equipment
■ Smoke detecters
■ Hand-held analytic instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback