NCP1054ST44T3
NCP1054ST44T3 NCP1054ST44T3 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1054ST44T3
NCP1054ST44T3 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1054ST44T3 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Watt40W
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sYes
Voltage-Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up8.5V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.5 V ~ 10 V
Duty-Cycle77%
Frequency-Switching44kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Control-Features-
enable end product equipment to be compliant with low standby power requirements. This device series combines the required converter functions allowing a simple and economical power system solution for office automation, consumer, and industrial products. These devices are designed to operate directly from a rectified AC line source. In flyback converter applications they are capable of providing an output power that ranges from 6.0 W to 40 W with a fixed AC input of 100 V, 115 V, or 230 V, and 3.0 W to 20 W with a variable AC input that ranges from 85 V to 265 V.**
These devices are available in economical 8−pin dual−in−line and 4−pin SOT−223 packages.
Features
• Startup Circuit Eliminates the Need for Transformer Auxiliary Bias Winding
• Optional Auxiliary Bias Winding Override for Lowest Standby Power Applications
• Converter Output Overload and Open Loop Protection
• Auto Restart Fault Protection
• IC Thermal Fault Protection
• Unique, Dual Edge, Gated Oscillator Configuration for Extremely Fast Loop Response
• Oscillator Frequency Dithering with Controlled Slew Rate Driver for Reduced EMI
• Low Power Consumption Allowing European Blue Angel Compliance
• On−Chip 700 V Power Switch Circuit and Active Startup Circuit
• Rectified AC Line Source Operation from 85 V to 265 V
• Input Undervoltage Lockout with Hysteresis
• Oscillator Frequency Options of 44 kHz, 100 kHz, 136 kHz
• Pb−Free Packages are Available
Typical Applications
• AC−DC Converters
• Wall Adapters
• Portable Electronic Chargers
• Low Power Standby and Keep−Alive Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback