S-1165B30MC-N6P-TFG
S-1165B30MC-N6P-TFG S-1165B30MC-N6P-TFG - Brand New Central Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
S-1165B30MC-N6P-TFG
S-1165B30MC-N6P-TFG - Brand New Central Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: S-1165B30MC-N6P-TFG In Stock
Contact us
ManufacturerCentral Semiconductor
Product CategoryLinear Voltage Regulators
**The S-1165 Series is a positive voltage regulator with a low dropout
the output transistor. An ON/OFF circuit ensures a long battery life, and a small SOT-23-5 package
realizes high-density mounting.
„ Features
• Output voltage: 1.5 V to 5.5 V, selectable in 0.1 V steps.
• High-accuracy output voltage: ±1.0%
• Low dropout voltage: 140 mV typ. (3.0 V output product, IOUT = 200 mA)
• Low current consumption: During operation: 35 μA typ., 65 μA max.
During shutdown: 0.1 μA typ., 1.0 μA max.
• High peak current capability: 200 mA output is possible (at VIN ≥ VOUT(S) + 1.0 V)*1
• Built-in ON/OFF circuit: Ensures long battery life.
• High ripple rejection: 70 dB typ. (at 1.0 kHz)
• Built-in overcurrent protector: Overcurrent of output transistor can be restricted.
• Small package: SOT-23-5
• Lead-free products
„ Applications
• Power supply for battery-powered devices
• Power supply for personal communication devices
• Power supply for home electric/electronic appliances
• Power supply for cellular phones
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback