C1608JB1H474K080AB
C1608JB1H474K080AB C1608JB1H474K080AB - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C1608JB1H474K080AB
C1608JB1H474K080AB - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C1608JB1H474K080AB In Stock
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0603 (1608 Metric)
Capacitance0.47μF
Operating-Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow ESL
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientJB
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.035" (0.90mm)
Product Details
__
C Series General (Up to 50V)
Features
• High capacitance has been achieved through precision technologies
that enable the use of multiple thinner ceramic dielectric layers.
• A monolithic structure ensures superior mechanical strength and
reliability.
• Low ESL and excellent frequency characteristics allow for a circuit
design that closely conforms to theoretical values.
• Low self-heating and high ripple resistance due to low ESR.
Applications
• General electronic equipment
• Mobile communication equipment
• Power supply circuit
• Office automation equipment
• TV, LED displays
• Servers, PCs, Notebooks, Tablets
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback