LM336DR-2.5
LM336DR-2.5 LM336DR-2.5 - Brand New Texas Instruments IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM336DR-2.5
LM336DR-2.5 - Brand New Texas Instruments IC Chips
Manufacturer Part No: LM336DR-2.5 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LM236 and LM336 are precision 2.5V regulator diodes. These voltage reference monolithic ICs operate like 2.5V zener diodes with a low temperature coefficient and a dynamic impedance of 0.2Ω. A third pin enables adjusting the reference voltage and the temperature coefficient.
■ LOW TEMPERATURE COEFFICIENT
■ WIDE OPERATING CURRENT OF 400µA TO 10mA
■ 0.2Ω DYNAMIC IMPEDANCE
■ GUARANTEED TEMPERATURE STABILITY
■ FAST TURN-ON
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback