AT89C55WD-24PU
AT89C55WD-24PU AT89C55WD-24PU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
AT89C55WD-24PU
AT89C55WD-24PU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: AT89C55WD-24PU In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
Series89C
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.210004 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-40
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package40-PDIP
Number-of-I-O32 I/O
Speed24MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor8051
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsWDT
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.5 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size20KB (20K x 8)
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage4 V to 5.5 V
Interface-TypeUART
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4 V
Maximum-Clock-Frequency33 MHz
Input/output32 I/O
Data-RAM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Data-ROM-TypeFlash
• Compatible with MCS®-51 Products
• 20K Bytes of Reprogrammable Flash Memory
• Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
• 4V to 5.5V Operating Range
• Fully Static Operation: 0 Hz to 33 MHz
• Three-level Program Memory Lock
• 256 x 8-bit Internal RAM
• 32 Programmable I/O Lines
• Three 16-bit Timer/Counters
• Eight Interrupt Sources
• Programmable Serial Channel
• Low-power Idle and Power-down Modes
• Interrupt Recovery from Power-down Mode
• Hardware Watchdog Timer
• Dual Data Pointer
• Power-off Flag
• Green (Pb/Halide-free) Packaging Option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback