44WR100LFT7
44WR100LFT7 44WR100LFT7 - Brand New BI Technologies / TT Electronics Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
44WR100LFT7
44WR100LFT7 - Brand New BI Technologies / TT Electronics Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 44WR100LFT7 In Stock
Contact us
ManufacturerBI Technologies / TT Electronics
Product CategoryTrimmer Potentiometers
Series44
PackagingAlternate Packaging
Termination-StyleJ Lead
Mounting-TypeSurface Mount
Size-DimensionRectangular - 0.190" x 0.138" Face x 0.209" H (4.83mm x 3.51mm x 5.31mm)
Watt0.25W, 1/4W
Resistance-Ohms100
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns9 Turns
Resistive-MaterialCermet
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback