67XR100KLF
67XR100KLF 67XR100KLF - Brand New BI Technologies / TT Electronics Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
67XR100KLF
67XR100KLF - Brand New BI Technologies / TT Electronics Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 67XR100KLF In Stock
Contact us
ManufacturerBI Technologies / TT Electronics
Product CategoryTrimmer Potentiometers
Series67
PackagingBulk
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRectangular - 0.375" x 0.195" Face x 0.409" H (9.53mm x 4.95mm x 10.40mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms100k
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeSide Adjustment
Number-of-Turns20 Turns
Resistive-MaterialCermet
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback