GRM188R71H821KA01D
GRM188R71H821KA01D GRM188R71H821KA01D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
GRM188R71H821KA01D
GRM188R71H821KA01D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: GRM188R71H821KA01D In Stock
SeriesGRM
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0603 (1608 Metric)
Capacitance820pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX7R
Ratings-
Thickness-Max0.035" (0.90mm)
DESCRIPTION
The switching frequency is programmable from 300 kHz to 1.5MHz for an optimum solution. It also features important protection functions, such as Over Voltage Protection (OVP), Pre-Bias startup, hiccup current limit and thermal shutdown to give required system level security in the event of fault conditions.
FEATURES
• Single 5V to 21V application
• Wide Input Voltage Range from 1.5V to 21V with external Vcc
• Output Voltage Range: 0.6V to 0.86*PVin
• 0.5% accurate Reference Voltage
• Enhanced line/load regulation with Feed-Forward
• Programmable Switching Frequency up to 1.5MHz
• Internal Digital Soft-Start
• Enable input with Voltage Monitoring Capability
• Remote Sense Amplifier with True Differential Voltage Sensing
• Thermally compensated current limit and Hiccup Mode Over Current Protection
• Smart LDO to enhance efficiency
• Vp for tracking applications and sequencing
• Vref is available externally to enable margining
• External synchronization with Smooth Clocking
• Enhanced Pre-Bias Start up
• Body Braking to improve transient
• Integrated MOSFET drivers and Bootstrap diode
• Thermal Shut Down
• Post Package trimmed rising edge dead-time
• Programmable Power Good Output with tracking
• Small Size 5mm x 7mm PQFN
• Operating Junction Temp: -40oC • Lead-free, Halogen-free and RoHS Compliant
APPLICATIONS
• Netcom Applications
• Embedded Telecom Systems
• Server Application
• Distributed Point of Load Power Architectures
• Storage Applications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback