FAN6300ANY
FAN6300ANY FAN6300ANY - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
FAN6300ANY
FAN6300ANY - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: FAN6300ANY In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package*
Watt-
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sNo
Voltage-Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up16V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd8 V ~ 25 V
Duty-Cycle-
Frequency-Switching-
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Open Loop, Over Voltage
Control-Features-
Description
The FAN6555 switching regulator is designed to convert voltage supplies ranging from 2.3V to 4V into a desired output voltage or termination voltage for DDR SDRAM memory. The FAN6555 can be implemented to produce regulated output voltages in two different modes. In the default mode, when the VREFpin is open, the FAN6555 output voltage is 50% of the voltage applied to VCCQ.
Features
• Can source and sink up to 2A continous, 3A peak
• No heatsink required
• Integrated Power MOSFETs
• Generates termination voltages for DDR SDRAM
• VREF input available for external voltage divider
• Separate voltages for VCCQand PVDD
• Buffered VREF output
• VOUT of ±3% or less at 2A
• Minimum external components
• 16-pin SOIC package
• -40°C to +85°C operating temperature range
• Shutdown for standby or suspend mode operation
• Thermal Shutdown ≈130ºC
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback