LTC3406AES5#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LTC3406AES5#TRPBF
LTC3406AES5#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3406AES5#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTSOT-23-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching1.5MHz
Current-Output600mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage0.6V
Voltage-Output-Max5.5V
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.5V
Voltage-Input-Max5.5V
DESCRIPTION
The LTC®3406A is a high efficiency monolithic synchronous buck regulator using a constant frequency, current mode architecture. Supply current during operation is only 20μA, dropping to ≤1μA in shutdown. The 2.5V to 5.5V input voltage range makes the LTC3406A ideally suited for single Li-Ion battery- powered applications. 100% duty cycle provides low dropout operation, extending battery runtime portable systems. Automatic Burst Mode operation increases efficiency at light loads, further extending battery runtime.
FEATURES
■ High Effi ciency: Up to 96%
■ Very Low Quiescent Current: Only 20µA
■ Low Output Ripple Voltage During Burst Mode®
Operation
■ 600mA Output Current
■ 2.5V to 5.5V Input Voltage Range
■ 1.5MHz Constant Frequency Operation
■ No Schottky Diode Required
■ Low Dropout Operation: 100% Duty Cycle
■ ±2% 0.6V Reference
■ Shutdown Mode Draw ≤1µA Supply Current
■ Internal Soft-Start Limits Inrush Current
■ Current Mode Operation for Excellent Line and
Load Transient Response
■ Overtemperature Protected
■ Low Profi le (1mm) ThinSOTTM Package
APPLICATIONS
■ Cellular Telephones
■ Wireless and DSL Modems
■ Digital Still Cameras
■ Media Players
■ Portable Instruments
■ Point of Load Regulation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback