LTC3631EDD-3.3#PBF
Get Quote
Buy Now
LTC3631EDD-3.3#PBF
LTC3631EDD-3.3#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3631EDD-3.3#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-WFDFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-DFN (3x3)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching-
Current-Output100mA
Output-ConfigurationPositive or Negative
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max45V