AP1117E50L-13
AP1117E50L-13 AP1117E50L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1117E50L-13
AP1117E50L-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1117E50L-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-Input6.4 V ~ 18 V
Current-Output1A
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
General Description
AP1117 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 1A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high- speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1117 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1117 is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well- regulated outputs of 1.25 to 5.0 with 6.4V to 12V input supply.
Features
- 1.4V maximum dropout at full load current
- Built-in thermal shutdown
- Packages: SOT223, TO263, TO252, TO220, SOT89
- Good noise rejection
- 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 1.9V, 2.5V, 3.3V, 5.0V
Applications
- PC peripheral
- Communication
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback