S-815A55AMC-I30TFG
S-815A55AMC-I30TFG S-815A55AMC-I30TFG - Brand New SII IC Chips
Get Quote
Buy Now
S-815A55AMC-I30TFG
S-815A55AMC-I30TFG - Brand New SII IC Chips
Manufacturer Part No: S-815A55AMC-I30TFG In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSII
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
LOW DROPOUT CMOS VOLTAGE REGULATOR
**The S-818 Series is a positive voltage regulator developed utilizing
CMOS technology featured by low dropout voltage, high output voltage accuracy and low current consumption. Built-in low on-resistance transistor provides low dropout voltage and large output current. A ceramic capacitor of 2 µF or more can be used as an output capacitor. A power-OFF circuit ensures long battery life.**
Features
• Low current consumption
During operation: Typ. 30 µA, Max. 40 µA
During power off: Typ. 100 nA, Max. 500 nA
• Output voltage: 0.1 V steps between 2.0 and 6.0 V
• High accuracy output voltage: ±2.0%
• Peak output current;
200 mA capable (3.0 V output product, VIN=4 V) Note
300 mA capable (5.0 V output product, VIN=6 V) Note
• Low dropout voltage
Typ. 170 mV (5.0 V output product, IOUT = 60 mA)
A ceramic capacitor (2 µF or more) can be used as an
output capacitor.
• Built-in power-off circuit
• Compact package: SOT-23-5, SOT-89-5
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback