C0805C105Z8VACTU
C0805C105Z8VACTU C0805C105Z8VACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0805C105Z8VACTU
C0805C105Z8VACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0805C105Z8VACTU In Stock
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case0805 (2012 Metric)
Capacitance1μF
Operating-Temperature-30°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow ESL
Voltage-Rated10V
Size-Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance-20%, +80%
Temperature-CoefficientY5V (F)
Ratings-
Thickness-Max0.055" (1.40mm)
Product Details
__
[ KEMET ]
Overview
Benefits
• −55°C to +85°C operating temperature range
• Lead (Pb)-free, RoHS and REACH compliant
• Temperature stable dielectric
• EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, and 1812 case sizes
• DC voltage ratings of 4 V, 6.3 V, 10 V, 16 V, 25 V, 35 V, and 50 V
• Capacitance offerings ranging from 0.01 μF to 100 μF
• Available capacitance tolerances of ±10% and ±20%
• Non-polar device, minimizing installation concerns
• 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
Applications
Typical applications include decoupling, bypass, and filtering.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback