19TQ015STRL
19TQ015STRL 19TQ015STRL - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
19TQ015STRL
19TQ015STRL - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 19TQ015STRL In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1.5mA @ 15V
Voltage-Forward-Vf-Max-If360mV @ 19A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max15V
Current-Average-Rectified-Io19A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
DESCRIPTION
FEATURES
• 125 °C TJ operation (VR < 5 V)
• Optimized for OR-ing applications
• Ultra low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• Designed and qualified for Q101 level
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback