SGM2007-1.8XN5
SGM2007-1.8XN5 SGM2007-1.8XN5 - Brand New SGMICRO IC Chips
Get Quote
Buy Now
SGM2007-1.8XN5
SGM2007-1.8XN5 - Brand New SGMICRO IC Chips
Manufacturer Part No: SGM2007-1.8XN5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSGMICRO
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
[ Shengbang Microelectronics Co, Ltd ]
GENERAL DESCRIPTION
The SGM2007/A series low-power,low-noise, low-dropout, CMOS linear voltage regulators operate from a 2.5V to 5.5V input and deliver up to 300mA. They are the perfect choice for low voltage, low power applications. An ultra low ground current(200µA at 300mA output ) makes these part
attractive for battery operated power systems. The SGM2007/A series also offer ultra low dropout voltage (300mV at 300mA output) to prolong battery life in portable electronics. Systemsrequiring a quiet voltage source, such as RF applications, will benefit from the SGM2007/A series’ ultra low output noise (30µVRMS) and high PSRR. An external noise bypass capacitor connected to the device’s BP pin can further reduce the noise level.
FEATURES
- Low Output Noise: 30µVRMStyp(10Hz to 100KHz)
- Ultra-Low Dropout Voltage:
300mV at 300mA output
- Low 77µA No-Load Supply Current
- Low 200µA Operating Supply Current
at 300mA Output
- High PSRR (73dB at 1KHz)
- Thermal-Overload Protection
- Output Current Limit
- 10nA Logic-Controlled Shutdown
- Available in Multiple Output Voltage Versions
Fixed Outputs of 1.8V, 2.5V, 2.7V, 2.8V, 2.85V,
2.9V, 3.0V, 3.3V and 3.6V
Adjustable Output from 1.5V to 5.0V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback