MB15F73SPPV-G-EF-6-SB
MB15F73SPPV-G-EF-6-SB MB15F73SPPV-G-EF-6-SB - Brand New FUJITSU IC Chips
Get Quote
Buy Now
MB15F73SPPV-G-EF-6-SB
MB15F73SPPV-G-EF-6-SB - Brand New FUJITSU IC Chips
Manufacturer Part No: MB15F73SPPV-G-EF-6-SB In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFUJITSU
Product CategoryIC Chips
■ DESCRIPTION
The Fujitsu MB15F73SP is a serial input Phase Locked Loop (PLL) frequency synthesizer with a 2000 MHz prescaler and a 600 MHz prescaler. A 64/65 or a 128/129 for the 2000 MHz prescaler, and a 8/9 or a 16/17 for the 600 MHz prescaler can be selected for the prescaler that enables pulse swallow operation.
MB15F73SP has the same configuration with MB15F03 or MB15F03L. The BiCMOS process is used , as a result a supply current is typically 3.5 mA at 2.7 V. The supply voltage range is from 2.4 V to 3.6 V. A refined charge pump supplies well-balanced output current with 1.5 mA and 6 mA selectable by serial data.
MB15F73SP is ideally suited for wireless mobile communications, such as PDC.
■ FEATURES
• High frequency operation : RF synthesizer : 2000 MHz max : IF synthesizer : 600 MHz max
• Low power supply voltage : VCC = 2.4 to 3.6 V
• Ultra Low power supply current : ICC = 3.5 mA typ. (VCC = Vp = 2.7 V, Ta = +25°C, SWIF = SWRF = 0 in IF/RF locking state)
• Direct power saving function: Power supply current in power saving mode Typ. 0.1 µA (VCC = Vp = 2.7 V, Ta = +25°C) Max. 10 µA (VCC = Vp = 2.7 V)
• Software selectable charge pump current: 1.5 mA/6.0 mA typ.
• Dual modulus prescaler: 2000 MHz prescaler (64/65 or128/129 )/600 MHz prescaler (8/9 or 16/17)
• 23 bit shift register
• Serial input binary 14-bit programmable reference divider: R = 3 to 16,383
• Serial input programmable divider consisting of:
- Binary 7-bit swallow counter: 0 to 127
- Binary 11-bit programmable counter: 3 to 2,047
• On–chip phase control for phase comparator
• Built-in digital locking detector circuit to detect PLL locking and unlocking
• Operating temperature: Ta = –40 to +85°C
• Sireal data format compatible with MB15F02SL
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback