AT24C64N-10SI2.7
AT24C64N-10SI2.7 AT24C64N-10SI2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C64N-10SI2.7
AT24C64N-10SI2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C64N-10SI2.7 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Description
In addition, the entire family is available in 5.0V (4.5V to 5.5V), 2.7V (2.7V to 5.5V), 2.5V (2.5V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Low-Voltage and Standard-Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 2.5 (VCC = 2.5V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Low-Power Devices (ISB = 2 µA @ 5.5V) Available
• Internally Organized 4096 x 8, 8192 x 8
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 kHz (1.8V, 2.5V, 2.7V) and 400 kHz (5V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
• 32-Byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-Timed Write Cycle (10 ms max)
– Data Retention: 100 Years
– ESD Protection: >3,000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
• 8-Pin JEDEC PDIP, 8-Pin and 14-Pin JEDEC SOIC, 8-Pin EIAJ SOIC,
and 8-pin TSSOP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback